+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Koyun Peyniriyle Tanışın

Ezine Koyun Peyniriyle Tanışın

Peynir, kahvaltılarımızda tükettiğimiz yiyeceklerin başında gelmektedir. Sütten yapılır ve birçok çeşidi vardır. Günümüzde naturel peynir bulmak zordur. Çanakkale’nin Ezine’de üretilen peynir, lezzet bakımından çok farklı özelliklere sahiptir. Lezzetli, sağlıklı ve naturel özellikleriyle peynirin en mükemmelini üreten Ezine, Ezine koyun peyniri ile meşhur olmuştur. Yöresel peynir kategorisinin en meşhur ürünlerinden biridir. Sağlıklı olmasının yanı sıra, lezzetli özelliklere sahip olması, bu ürünlerin popüler olmasında etkili olmuştur.

Anadolu’nun Peyniri

Ege’nin verimli topraklarında otlayan hayvanlardan üretilen sütler, kalite bakımından çok üstündür. Ezine’nin değişik yörelerinde üretilen peynirler, koyun sütünden yapılmaktadır. Yapım esnasında bir miktar keçi ve inek sütü katılmaktadır. Dağlıç’ta ve Tahirova’da yetişen koyunların sütü, Karakeçi yöresinin keçilerine ait sütler, kullanılmaktadır. Kremaya benzeyen bir tat veren Ezine peyniri, pişmiş süt özelliklerine sahiptir. Tenekelere basılan 2 ve 4 derecede sıcaklıkta, 8 ile 12 ay dinlendirilen bu peynirler, oldukça kaliteli özelliklere sahiptir. Saklama esnasında her hangi bir kimyasal kullanılmamaktadır.

İçerisinde Faydalı Vitaminler Bulunmaktadır

Ezine Peyniri alırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Hafif ekşimsi bir tat, bu peynirin özelliğidir. Sertlik ise orta derecede olmalıdır ve kesilebilmelidir. Ayrıca, bıçağa az miktarda yapışabilmelidir. Gözeneklidir. 4/1 koyun sütü, 4/3 inek sütü ihtiva eder. Protein bakımından çok güçlüdür. Peynire alerjisi olanlar bile rahatlıkla bu ürünü tüketebilir. Katkısızdır ve her hangi bir kimyasal kullanılmamaktadır. Enerji verir ve bağırsak sistemini güçlendirir. Transyağ içermez.

Diş sağlığı ve kemik sağlığı için etkilidir. Hafızayı kuvvetlendiren en iyi Ezine peyniri seçenekleri aynı zamanda çocukların kemik gelişiminde birebir etkili özelliklere sahiptir. Peynirin sağlıklı ve etkili özellikleri, bu üründe kendini göstermektedir. Çocukların ve yetişkinlerin, sabah kahvaltısında bu peyniri düzenli tüketmesi, vücut sağlığı için birçok faydayı beraberinde getirmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.