+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ezine Peyniri

Çanakkale bölgesi Ezine ilçesinde üretilen ve bu beyaz peynirin tam yağlı olmasıyla beraber peynire Ezine peyniri adı verilmektedir. Avrupa gibi sadece belirli bölgede üretilmiş olan bu peynir, ilçesinin adı gibi marka olmuştur. Coğrafi şekilde üretilen bu peynir gıda ürünlerindendir ve Ezine çevresinde üretilen bu beyaz peynirlere zaten Ezine peyniri adı verilmiş olması gerekir. Ama pek çok peynir üreticisi bu peynirlere Ezine peyniri adını vermemektedir.

Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Kuzey Ege’nin en çok oksijeni bulunan yerinde yetişen Ezine peyniri, Kuzey Ege’de yetişen hayvanlar sayesinde onların sütü ile elde edilmektedir. İnsanların çoğu Ezine peynirini seviyor çünkü Kaz dağlarından elde edilmiş olan sütler sayesinde Ezine peyniri lezzetlidir. Bölgede hem yağlı ve aromalı otlar sayesinde hayvanların sütleri de bu sayede lezzetli olacaktır. Ezine peyniri ürünlerimiz de hizmetlerimiz son derece önemlidir ve biz Ezine peynirinin özelliklerine göre üretimi göstermiş oluyoruz. Ezine peynirini de tam yerinden üretiyoruz. Böylece ürettiğimiz peynirler lezzetli oluyor ve hizmet kalitesi artıyor. Ezine inek peyniri son derece güzeldir.

Ezine keçi peyniri tam yağlı olmasıyla beraber herkesin seveceği bir peynirdir. Beyaz ve sarı renklerinin tonları ile beraber küçük gözenekli peynir olması ve peynirin ağızda tat bırakırken uzun süren bu zevkli lezzetin krema tadında bir özelliği vardır. Ezine peynirini sevenler için Çanakkale bölgesinin Ezine ilçesine gitmelerini tavsiye ederiz.

Ezine Peyniri Lezzeti

Türkiye’nin en sık tüketilen peynir çeşitlerinden biri haline gelen Ezine Peyniri, Çanakkale’nin Ezine ilçesine ait olan bir süt ürünüdür. Çanakkale bölgesinde yer alan 32 çeşit endemik bitki etrafında yayılan hayvanların sütünün farklı bir nefaseti vardır. Bu doğal ürünlerden elde  edilen şirdan mayası ile yapılan ezine peynirlerinin lezzeti diğer peynirlerden oldukça farklıdır. Bu sebeple gerçek ezine peyniri için sütün kalitesi çok önemlidir. Doğada bulunduğu hali ile hiçbir katkı maddesi içermeden üretilen ve Türkiye’nin En İyi Ezine Peyniri olan ürünümüz; keçi, koyun ve inek sütünden elde edilmektedir.

Ezine Peyniri Nasıl Yapılmaktadır ?

En sık tüketilen peynir çeşitlerinden biri olan ezine peynirinin üretim aşaması oldukça önemlidir. Kullanılacak olan sütün, üreticiden toplanıp tesisimize getirilmesinin ardından uygulanacak aşamada hijyen kurallarına uygun hareket edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca çok hassas bir peynir olan ezine peyniri üretiminde antibiyotikli süt kullanımı kesinlikle yapılmamaktadır. Çiğ sütün tanklara aktarılmasının ardından ortalama olarak 67- 68 °C da 30 dakika boyunca pastörize edilmesi sağlanmaktadır. Sonrasında mayalanma kısmına geçilerek  6-7 saatlik bir işlem sonucunda peynirin oluşum aşaması tamamlanmaktadır. Ezine peyniri fermantasyon sürecinin tamamlanabilmesi için 4 derecelik soğuk odalarda 8 ay boyunca bekletilmektedir. Olgunlaştırılmasından  sonra ezine peynirimiz tüketici ile buluşmaktadır.  Bekledikçe lezzeti artan bu peynirin koyun, inek ve Keçi Ezine Peyniri olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Ezine Peyniri Farkı

Ezine peynirinin yöresel bir peynir olması ona bazı nitelikler katıyor. Hoş kokusu ve bambaşka lezzetiyle bu peyniri tadanları kendine hayran bıraktırıyor. Hayvanların, güzel kokulu otlarla ve kaliteli yemlerle beslenmesi de bu peynirin iyi ve lezzetli olmasına katkı sağlıyor. Sağlıklı ve besleyici olarak evimize giren ezine  peyniri  hem tadıyla hem de kokusuyla sofralardaki yerini alıyor. Ezine peynirini sadece kahvaltıda yemek için değil börek, poğaça gibi hamur işlerine de ekleyerek yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Ezine peyniri kahvaltı sofrasında bulunması gereken en temel gıdalardan biridir. Sağlıklı yaşam için ezine peyniri ideal bir seçimdir. En iyi ezine peyniri arayanlara en kaliteli ve güzel peynir çeşitlerimiz firmamızda satışa sunulmuştur. Peynirlerimiz özenle ve tamamen hijyenik bir ortamda üretilerek satışa çıkıyor. Siz de kolayca siparişinizi vererek bu güzel lezzeti kapınıza kadar getirtebilirsiniz.

Ezine Peyniriyle Sofranızı Güzelleştirin

Ezine peyniri çocukların da kemik gelişimine, diş sağlığına ve boy uzamasına büyük katkı sağlıyor. Çocuklarınız ezine peynirini çok severek yiyecek, vitamin ve minerallerinden de faydalanacak. Firmamız üretimde büyük bir özenle çalışmaktadır. İnternet sitemizden keçi ezine peyniri siparişi vererek kaliteyi ve lezzeti evinize kadar getirtebilirsiniz. Ezine keçi peynirinin kendine has güzel kokusu ve lezzetine doyum olmuyor. Siz de internet sitemiz olan www.yukselogullari.com’dan siparişinizi verin, size soğuk straforlu özel kutularla ezine peynirinizi güvenli bir şekilde gönderelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM

  1. Mustafa Kemal GÜMÜŞ dedi ki:

    Ürünlerinizde labaratuvar ortamında üretilen maya mı kullanıyorsunuz ?

    1. yükseloğulları süt ürünleri dedi ki:

      Merhaba klasik peynir üretiminde dana şirden mayası ile tüm ürünlerimiz üretilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.