+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri

Ezine Peyniri

Ezine peynirinin ortaya çıkışı Çanakkale ilinin Ezine ilçesine dayanır. Tam yağlı süt kullanılarak üretilen Ezine peyniri yöresel tadı ile kahvaltılarda yerini alır. Ayrıca yapısında bulunan yüksek vitamin sayesinde insan vücuduna olan faydaları saymakla bitmez. Üretiminde yalnızca Kaz Dağlarından beslenen inek, keçi gibi hayvanların sütleri, diğer sütlerle karıştırılarak kullanılır. Sık tercih edilmesinin nedenlerinden biri de bu doğal yapısıdır. Ezine peynirinin rengi açık sarı şeklindedir. Peynirin üstünde ufak gözenekler bulunur.

Ezine peynirinin farklı çeşitlerinden söz edilebilir. Çeşitlerin oluşmasını sağlayan şey, kullanılan sütün farklı hayvanlardan elde edilmesinden kaynaklanır. Örneğin keçi Ezine peyniri için keçi sütünden elde edildiği rahatlıkla söylenebilir. Bu keçi sütü kullanılarak üretilen peynirin rengi koyun ve inen sütü kullanılarak üretilene göre daha beyazdır.

Ezine Peyniri Kalitesi

Her Ezine peyniri elbette aynı kalitede olacak diye bir durum söz konusu değildir. Öncelikle kaliteli peynirde süt oranının fazla olması gerekir. Süt, peynirin ağır gelmesini sağlar. Eğer satın alınan Ezine peynirinin bir kalıbı 750 gram ile 850 gram arası geliyorsa bu peynir kaliteli demektir. Alınan peynir ağza alındığında ağızda hafif ekşimsi bir tat bırakmalıdır. Peynir ne çok sert ne de çok yumuşak olmalıdır. Kesildiğinde bıçakta çok fazla peynir kalmamalıdır. Eğer peynir bıçağa yapışırsa bu durum peynirin gereğinden fazla yumuşak olduğu anlamına gelir. Genel hatlarıyla en iyi Ezine peyniri için dikkate alınacak unsurlar bu şekilde söylenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.