+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çanakkale’nin Doğal Ve Lezzetli Tadı Ezine Koyun Peyniri

Çanakkale’nin Doğal Ve Lezzetli Tadı

Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Çanakkale’nin Ezine ilçesine üretilen, lezzeti tüm Türkiye’nin ortak damak tadı haline gelen Ezine peyniri tam yağlı bir beyaz peynirdir. Kuzey Ege taraflarına düşen üretim alanı, burada bol oksijenli havada yetişen sağlıklı hayvanların sütlerinden elde edilir. Bölgenin kendine has otları ve Kaz Dağları’ndan gelen doğal suyuyla beslenen hayvanların sütleri, peynirin lezzetli olması konusunda oldukça etkilidir. Peynir tam yağlıdır ve bunun yanı sıra görüşünü sarıya dönük bir beyaz tonunda, orta sertlikte ve küçük gözenekli yapıdadır. Ağızda bir süre hoş bir tat bırakan peynirin kremamsı bir özelliği de bulunmaktadır.

           En iyi Ezine Peyniri adından da anlaşılacağı üzere Ezine’de üretilir. Ancak Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinde üretilen peynirler de Ezine peynirinin özelliklerini taşır. Diğer peynirlerden ayrılmasının önemli bir nedeni bu peynirin salamura edilmesinin ardından tenekelere basılarak bekletilmesidir. Bu bekletme işlemi 2-4 derece arasındaki depolarda 8 ile 12 ay arasında değişikli gösterebilir.

Ezine Peynirinin Tüketimi Nasıldır?

Klasik kahvaltılarda peynir tabaklarını lezzetle süsleyebileceği gibi ezine peynirinin önemli tüketim alanlarından birisi de meyhanelerdir. Meyhanelerde ve restoranlarda meze olarak tüketildiğinde oldukça lezzetlidir. Ezine koyun peyniri diğer tüm beyaz peynirlerin tüketildiği her durumda tüketilebilir.

Peynirin muhafazası konusunda mutlaka kapı bir kutu içinde saklanmasına dikkat edilmelidir. Buzdolabında saklanması peynirin lezzetini ve yapısını koruması açısından oldukça önemlidir. Eğer peynir özel salamura tenekelerinden çıkartılıp tüketilecekse salamura tuzunun arınması için yıkanmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Murat yalcin dedi ki:

  Hollandaya ezine peyniri siparisi versem gonderebilirmisin?

  1. admin dedi ki:

   Maalesef murat bey ;

   Gönderimlerimiz yalnızca yurtiçi olarak sınırlı olmaktadır.Size yardımcı olamadığımız için çok üzgünüz.

 2. Nail Sözer dedi ki:

  Ezine Peyniri etiketleriniz üzerinde coğrafi işaret amblemini göremedim?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.