+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Hakiki Ezine Peyniri İle Tanışın

19 Ağustos 2018
Hakiki Ezine Peyniri İle Tanışın

Hakiki Ezine Peyniri İle Tanışın

Deniz havasının yanı sıra dağ ve orman havasını bir arada bulunduran Ege bölgesi, yeşilliği doyduğu bir bölgedir. Yeşilin mükemmelliğini bir arada bulunduran Çanakkale/Ezine, kendine has peyniri ile tanınmaktadır. Tamamen doğal ve yaylım hayvanlarından elde edilen tam yağlı sütten üretilmiştir. Koyun sütü Tahirova’dan ve Dağlıca’dandır. Keçi sütü ise Karakeçi bölgesinin keçilerinden gelmektedir. Sağlıklı ve oldukça lezzetli olan Ezine peyniri, Anadolu’nun kendine has naturel lezzetlerinden biridir. Verimli kaz dağlarında otlayan ve temiz havanın etkisiyle çok kaliteli süt üreten keçi, koyun ve inekler tercih edilmektedir.

Özel Şartlarda Üretiliyor

Üretimi de oldukça naturel özelliklere sahiptir. Tenekelere basılarak salamura edilen bu peynir iki derece ve dört derece sıcaklıkta saklanmaktadır. Bir yıla yakın bir zaman (8-12 ay) bekleyen Ezinepeyniri, bu aşamada ışıl işlem görür. Bu nedenle pişmiş süt tadı meydana gelir. Ağızda kremsi bir tat vermektedir. Tadı ise ekşiye yakındır. Hafif gözeneklidir ve rengi kırık peynir rengini benzemektedir. Kesildiği zaman bıçağa hafif bir şekilde yapışmaktadır. Ayrıca orta sertliktedir. Keserken yağı fark edilmektedir. Yağı sütünden gelmektedir. Dışarıdan yağ transferi gerçekleşmemektedir. Bu nedenle oldukça naturel özelliklere sahiptir.

Sağlığınız İçin En İyi Seçenek

Vitamin bakımından oldukça kaliteli özelliklere sahiptir. Protein, kalsiyum ve enerji kategorisinde zengin içeriğe sahiptir. Tam yağlı özelliklere sahip bu peynir, doğal ortamda üretildiği için, istenilen kaliteli özelliklere sahiptir. Hafızayı güçlendirmektedir. Saç sağlığı ve diş sağlığı gibi bir çok kategoride oldukça faydalı özelliklere sahiptir. Birinci sınıf kalite ve tat özelliğine sahip olduğu için, Anadolu’nun en meşhur peynirleri arasında yerini almıştır. Naturel özelliklere sahiptir ve doğada beslenen büyük baş hayvanlardan üretilen sütle imal edilmiştir. Yemyeşil Çanakkale dağlarında otlayan hayvanlardan üretilen yağlı sütten üretildiği için, oldukça yağlıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.