+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çanakkale’nin Eşsiz Damak Lezzeti Ezine Keçi Peyniri

Çanakkale’nin Eşsiz Damak Lezzeti

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretilmekte olan tam yağlı beyaz peynire ezine peyniri denir. Avrupa üzerinde adı ile marka olan peynirler gibi yalnızca belli bir kesimde üretilmektedir. Coğrafi işaretli olan gıda ürünleri arasında yer almaktadır.

Ezine Peynirinin Özellikleri

Ezine peyniri, kuzey Ege’nin bol ve temiz oksijenli havasında yetişmekte olan hayvanların sütünden elde edilmektedir. Hayvanlarının sütünün lezzetli olmasında, o bölgenin aromalı ve yağlı otları ile Kaz Dağları’ndaki suyun etkisi olduğu söylenmektedir. Tam yağlı olarak ifade edilen bu peynir; orta sertlikte, biraz sarıya dönük beyaz renkte, az ve küçük gözenekli bir peynir çeşididir. Ezine peyniri, ağızda uzun süren hoş bir tat bırakır. Aynı zamanda bu tat krema tadındaki en iyi ezine peyniri olarak düşünülmektedir.

Ezine Peynirinin Muhteşem Faydaları

Çok sayıda faydası ile övülen ezine koyun peyniri vücudun ihtiyaç duyduğu proteinleri karşılayan en kuvvetli gıdadır. Bu özelliğinden dolayı kas geliştirmek isteyenlerin tercih etmesi gerekir. Aynı zamanda aminoasit kaynağıdır. Sağladığı aminoasit ile zeka gelişiminde önemli bir rol üstlenir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle birlikte bağırsak mikroflorasını da temizler. Böylece zararlı tüm mikroorganizmaların yaşam şartlarını bozarak bağırsakları temizlemektedir. Trans yağ içermez ve kolesterol oranı da son derece düşüktür. Çok sağlıklı bir besin olan bu peynir, vücudun doğal yollardan enerji kazanmasını da sağlamış olur. Dişleri kuvvetlendirme, çocuklarda boy uzaması ve saç dökülmesini azaltma gibi daha birçok faydası bilinmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.