+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Epd Logolu Ezine Peyniri Alın

03 Mayıs 2019
Epd Logolu Ezine Peyniri Alın

Epd Logolu Ezine Peyniri Alın

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretimi yapıldığı ve tescil adını aldığı için bu adla anılan ezine peyniri özel bir beyaz peynir türüdür. Salamurada olgunlaştırılan tam yağlı beyaz peynir standardında bir peynirdir. Başka beyaz peynirlerden ayrılan en büyük özelliği keçi, koyun ve inek sütlerinin birlikte kullanılmasıdır.

 Ezine Peynirini Kaynağından Alın

 Ezine peyniri adıyla piyasada birçok peynir markası satılıyor. Bunların birçoğu sahtedir. Çevresel Ürün Beyanları (EPD) logosu bulunmayan peynirleri almayın. Ezine Peynirini ve Mandıracılarını Koruma, Geliştirme veTanıtma Derneği 2006’da Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaparak EPD tescil belgesini almıştır. Buna göre en iyi ezine peyniri yemek istiyorsanız peynir ambalajının üzerinde bu logonun olup olmadığına bakmalısınız.

 Ezine Peynirinin Sütleri Nereden Geliyor?

 Çanakkale ilinin Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçeleri ile Çan ve Merkez ilçelerinde beslenen koyun, keçi ve ineklerden alınan sütlerle peynir yapılıyor.

 Kaz dağlarının bol yağış alması, bitki örtüsünün zengin olması, kekik gibi aromatik bitkilerin bolluğu sütlerin yağlı ve verimli olmasını sağlıyor.

 Bölgede dalgıç, sakız, tahirova ırkı koyunlar; karakeçi tür keçiler ve holstein tür inekler sütleri için besleniyorlar. Sütler Mart ayından Temmuz ayına kadar toplanarak peynir yapımında kullanılıyorlar.

 Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

 Peynir beyaza çalan açık sarı renkli ve ufak gözeneklidir. Aromatik bitkilerin süte kattığı tat ve lezzet peynire eşsiz tadını veriyor. Sütlerin çok yağlı olması ve belli bir bölgeden alınması, doğal yöntemlerle üretilmesi dünya markası olmasını sağlamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

  1. Arzu Aykac dedi ki:

    Merhsba, ben urunlerinizi Singapur da satmak istiyorum , siz ihracat yapiyor musunuz?
    Tesekkurler

  2. Arzu Aykac dedi ki:

    Merhsba, ben urunlerinizi Singapur da satmak istiyorum , siz ihracat yapiyor musunuz? Logistigi biz saglayacagiz!

    Tesekkurler

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.