+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Harika Ezine Peyniri Nereden Alınmalı

Harika Ezine Peyniri Nereden Alınmalı

 

Peynir tüketim açısından her zaman tüketimi mümkün olan bir gıdadır. Kahvaltıda yoğun olarak tüketilmesinin yanı sıra istenildiği saatlerde keyifli bir şekilde tüketilmektedir. Birçok peynir çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en dikkat çekenleri arasında yer alan Ezine peyniri bu yönüyle oldukça lezzetli bir peynirdir. Üretim bölgesi olarak adı üzerinde Ezine’de üretimi yapılmaktadır. Bölgenin sağladığı iklim koşullarından dolayı eşsiz bir tat sunmaktadır.

 

 Ezine Peynirinin Özellikleri

 

Kuzey Ege’de ki yetişen hayvanların sütünden yapılan peynir bölgede yoğun bir şekilde bulunan yağlı ve aromalı otları tüketen hayvanların sütünden yapıldığı için peynire vermiş olduğu lezzet bu özellikleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu bölgede ve bu gölgeye yakın çevrelerde üretilen tam yağlı, sarıya yakın renkte olup orta sertlikte olan aynı zamanda küçük ve az gözenekleri olan peynirdir. Yenildiğinde ağızda çok uzun süren bir tat bırakmaktadır ve krema tarzı bir özelliği bulunmaktadır. Diğer peynirlerden bu özelliği sayesinde ayrılan peynir tüketiciye sunduğu bu lezzetle adından söz ettirir bir gıdadır.

 

 Ezine peyniri Üretimi ve Tüketimi

 

İnek sütünden üretilmesi uygun olsa da en iyi Ezine peyniri koyun sütünden elde edilmektedir. Koyun sütünden üretilen peynirin içine az miktarda inek sütü de katılmaktadır. Isıtılan süt 60 – 70 derece arasında ısıtılmaktadır. Ezine koyun peyniri yapımında buzağı şirdeninden elde edilen özel bir maya ile mayalanmaktadır. Bu sayede özünde ki etki buna bağlıdır. Üretimi yapılan peynir diğer tüm peynirlerin tüketildiği her yerde ve her ortamda tüketilmeye uygundur. Saklanması açısından mutlaka ağzı kapalı şekilde ve buzdolabında muhafaza edilmesi gerekir. Ticari amaçlı üretilen tek tip kalıplar şeklinde tüketildiğinde yıkanmasına gerek yoktur. Fakat teneke ile alınırsa tüketilmeden önce mutlaka yıkanmalıdır. Sağlıklı bir şekilde tüketim için bunlara dikkat edilmesi önemlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.