+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Damaklarda Eşsiz Lezzet  Bırakan Ezine Peyniri

Damaklarda Eşsiz Lezzet  Bırakan Ezine Peyniri

 

Ezine peynirini duymayan, bilmeyen yoktur. Çanakkale ilinin Ezine ilçesinde üretilen bu eşsiz lezzet, adını aldığı yörenin güzelliklerini içinde barındırdığı için ismini buradan almıştır. Ezine peynirinin kendine has özelliği onu diğer peynirlerden farklı kılmaktadır. Kaz dağlarının eteklerinde yetişen binlerce aromatik bitkilerle beslenen hayvanların sütünden elde edilen Ezine peyniri kalite bakımından birçok testten geçerek birinci sırayı almayı başarmıştır. Çanakkale yöresinin coğrafi özellikleri ile kaz dağlarının eteklerinde otlayan hayvanların sütleri yağlı ve peynir yapmaya elverişli kalitede olmaktadır. Ezine koyun peyniri yağ oranı fazla olması nedeniyle, oranı dengelemek için koyun sütüne keçi ve inek sütleri de ilave edilerek mayalama işlemi yapılır.

 

 Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

 

Doğudan, batıya birçok yöreye nam salmış Ezine peyniri, salamura denilen bidonlarda bekletilerek olgunlaştırılması ve peynir kıvamını alması sağlanır. Bekleme oranı ve tekniği peynirin kalitesini arttırmaktadır. Koyun, keçi ve inek sütleri (mevsime göre) birleştirilerek elde edilen süt 67 derece sıcaklıkta kaynatılarak pastörize işlemi gerçekleştirilir. Pastörize işlemi tamamlandıktan sonra özel teknikle buzağıların midesinden elde edilen şir denilen enzim ile mayalama işlemi yapılır.

 

Koyulaşan peynir tabakaları peynir altı suyundan ayrıştırılarak özel peynir kalıplarına konulur, iyice suyunun süzülmesi ve sıkılaşması için baskı uygulanır. Kalıptan çıkarılan peynirler teleme denilen dilim şekillerinde kesilerek peynire gerekli lezzeti verecek olan salamuraya yatırılır. Salamurada bekletilen peynirler çıkarılıp peynir tenekelerine alındıktan sonra kuru tuz ilave edilir ve 10-12 saat sürede dinlendirilir. Salamura işleminin dikkatli yapılması ve tuz oranın iyi ayarlanması çok önemlidir. Aksi takdirde peynirde erime veya sertleşme olabilir. Salamur işlemi tamamlanan peynirler peynir tenekelerinde ağzı sıkıca kapatılarak 2-40 derece sıcaklıklarda 8 ay korunabilmektedir.

 

 Ezine Peynirinin En Önemli Özelliği Nedir?

 

Ezine peyniri kalsiyum açısından da oldukça zengin olduğundan tam yağlı peynirlerdir. Orta sert veya yarı sert şeklinde olur. Dilimleme işlemi yaparken peynir kesinlikle dağılmaz ve üzerindeki delikli gözenekler ve kırık beyaz rengi peynirin kalitesini göstermektedir. Kemik erimesinden, diş sağlığına kadar vücuda çok sayıda faydası bulunmaktadır. En iyi ezine peyniri; Ezine, Bayramiç, Ayvacık ve Çan ilçelerinde üretilmektedir. Burada yetişen özel aromatik bitki ve su kaynakları ile beslenen Tahirova, Sakız, Dağlıç cinsi koyunlar ile Holstein türü inekler ve Karakeçi adlı keçilerin sütlerinden elde edilmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.