+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yükseloğulları Koyun ve Keçi Çeşitlerimiz de Var

Ezine Peyniri

 

Çanakkale eski yıllardan beri doğası ve iklimi ile çeşit çeşit doğal ürünlerin elde edildiği bir bölgedir. Eskiden günümüze değişmeyen kalan lezzetlerden biri de bu bölgenin peynirleridir. Birçok kişinin kahvaltılarda ve mezelerin yanında severek tükettiği ama kaynağını bilmediği ezine peyniri Çanakkale’nin Ezine ilçesinden ileri gelmektedir. Bu bölgede doğal meralarda kekik ile beslenen inek ve keçi sütlerinden elde ettiğimiz peynirler uzun süre olgunlaştırılarak ambalajlamakta ve paketlenerek Türkiye’nin dört bir yanına gönderilmektedir.

 

 Koyun ve Keçi Çeşitlerimiz de Var

 

En sık tüketilen türü inek sütünden elde edilen ezine inek peyniri istenirse besin değeri farklı olan koyun ve keçi sütlerinden de üretilebilir. Keçi sütünden elde edilen Ezine peynirine ise ezine keçi peyniri denilmektedir ve bu peynirlerimiz lezzet konusunda çok az peynir ile rekabet edebilirler. Yöresel bir peynir olma özelliğini geride bırakan ve ünü tüm ülkeye yayılan peynirlerimiz yumuşak ya da sert kıvamlı olarak üretilirler.

 

 Ezine Peynirlimizde Çeşit Çok

 

Ezine inek peynirinde lokum kıvamlı olarak da bilinen yumuşak kıvamlı Ezine peynirimiz sürülebilir özelliktedir. Uzun süre olgunlaşarak tadını alan ve muhafaza ömrünün uzun olması için tuzlanan bu peynirler birçok kişinin damak tadına uygun hoş aromalı ve doğal kokulu peynirlerdir. Ezine keçi ve koyun peynirleri de bu peynir türünü seven kişiler tarafından mutlaka denenmelidir. Bu peynirlerimiz satış mağazalarımızdan tüm Türkiye’ye satış amaçlı gönderilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.