+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yöresel Tatların En Meşhuru Ezine Peyniri

01 Ağustos 2018

Yöresel Tatların En Meşhuru

 

Yöresel lezzetler dendiğinde akla ilk gelen ilçelerden biri Çanakkale’nin Ezine ilçesidir. Oldukça verimli topraklara ve otlara sahip olan Ezine, Türkiye’de peynir üretiminin de atardamarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Ezine ilçesi hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bir yöredir. Genellikle küçükbaş hayvancılık yoğun olmakla birlikte, büyükbaş hayvancılık için de değerli ve verimli topraklara sahiptir. Sularında bile verim olan Kaz Dağları hayvanların sütüne enfes bir lezzet ve yağ vermektedir. Bu durum ise peynir üretimine yansıdığı için en iyi Ezine peyniri Kaz Dağları’ nda özellikle de Ezine ilçesinde üretilmektedir.

GERÇEK EZİNE PEYNİRİ

Peynir üretimi konusunda Türkiye önde gelen ülkelerden biridir. Ezine peyniri denince akla gelen ilçelerden biri Ezine ilçesi olmakla birlikte pek çok yerde Ezine peyniri üretilebiliyor. Ancak gerçekte Kaz Dağları’ ndan gelen lezzetin yerini asla tutmuyor. Lezzeti ve yağ oranı Ezine peynirini tatmış olanlar tarafından hemen fark ediliyor. Ezine peyniri koyun sütünden ya da sığır sütünden üretilebilmektedir. Ancak esas lezzeti Ezine koyun peyniri ile yakalamak daha fazla mümkündür.

EZİNE PEYNİRİ NASIL TÜKETİLMELİ?

Ezine peyniri adından gelen bir lezzeti de barındırmaktadır. Ama bilinen bir gerçek şudur ki beyaz peynirin tüketildiği her yerde rahatlıkla tüketilebilen bir peynirdir. Genel anlamda meyhane peyniri olarak bilinen Ezine peyniri meze olarak kavun ve karpuz eşliğinde tüketildiği zaman tadı damaklarda kalmaktadır. Bunun dışında bu peynir kahvaltıda da rahatlıkla tüketilebilir. Saklanırken buzdolabında olmasına ve saklanan kabın kapaklı olmasına dikkat edilmelidir. Sofraya getirirken ise özenle yıkanması tuz oranını azaltacak ve peynirin esas lezzeti daha kolay yakalanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.