+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tam Yağlı Ezine Peyniri

Tam Yağlı Ezine Peyniri

 

Marmara’nın Güneyinde bulunan ve deniz ikliminin yanı sıra yem yeşil bitki örtüsüne sahip Çanakkale, Ezine’ye Peyniriyle ünlüdür. Bu şehirde bulunan Ezine yöresine ait lezzetli bir seçenektir. Bu yöredeki iklim ve bitki örtüsü, yayılan havanların sütüne de tesir etmektedir. Tamamen doğal yağlı ve vitaminli süt üretilmektedir. Bu sütlerde yapılan ezine peyniri de çok lezzetlidir. Yöre hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kendine has tadı olan ve tam yağlı sütten üretilen bu peynirde, naturel özellikler bir arada bulunmaktadır.

Marmara’nın güneyindeki geniş meralarda yayılan hayvanların sütünden elde edilen bu peynirde, ekşimsi bir tat bulunmaktadır. Sütün pişmiş kokusu peynire ayrı bir tat vermiştir. Kaz Dağlarının doğasında otlanan inek, koyun ve keçi sütünden elde edilmektedir. ezine koyun peyniri seçeneklerinde, keçi ve inek sütü de bulunmaktadır. Bu bölgede bulunan Dağlıç’ta ve Tahirova’da otlayan koyunların sütü kullanılmaktadır. Ayrıca Karakeçi bölgesinde yayılan keçilerin sütü de kullanılmaktadır. İnek sütünün de karıştırılmasıyla kaliteli peynir üretilmiştir.

Doğal Ortamda Üretilmektedir

Yağını sütünden alan ve dışarıdan her hangi bir kimyevi madde katılmadan üretilen bu en iyi ezine peyniri, salamura edildiği için pişmiş süt tadı vermektedir. Salamura yapılıp tenekeye basılan bu peynirler, 2-4 derece ortam sıcaklığında saklanmaktadır. Saklama süresi ise 8 ile 12 aydır. Ekşiyi çağrıştıran tadıyla ve orta sertlikteki görünüşüyle, oldukça farklıdır. Bıçağa yapışması ve kırık peynire benzeyen renk özelliğine sahip olması, diğer önemli özellikleri arasında yer almaktadır. Sütün yoğunluğu nedeniyle ağırlık 750 ve 850 gr arasında değişmektedir. Hafif gözenekli görüntüsüyle tam bir peynir özelliğine sahiptir.

Vitaminli ve Sağlıklı

Protein içeriği ile sağlıklı ve vitaminli olan bu ürün, kalsiyum deposudur. Kemik gelişimi, çocukların zeka gelişimi ve sindirim sisteminin gelişimi gibi konularda etkilidir. Saç ve diş sağlığı için de oldukça etkilidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.