+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Peynirde Ezine Farkı ve Kalitesi

Peynirde Ezine Farkı ve Kalitesi

 

Naturel, katkısız doğal ürünlere verilen isimdir. Kimyasal katkı, koruyucu ve benzeri katkı ürünleri içermeyen Ezine koyun peyniri, naturel özelliğe sahip ürün kategorisinde değerlendirilmektedir. Ege’nin lezzet diyarından gelen bu ürün, Anadolu’nun kendine özgü ürünleri arasında tercih edilmektedir. Ege’nin iklim ve toprak özellikleri, hayvancılık sektörüne yansımıştır. Peynir, süt ve diğer bütün ürün seçenekleri, oldukça yağlıdır. Kalite bakımından üst seviyededir. Kendine has tadı olan bu ürünlerde, aradığınız bütün özellikler bir arada bulunmaktadır. Ezine, Ege’nin en meşhur peyniridir. Çanakkale Ezine bölgesinde üretilen bu peynir, lezzetli seçeneklere sahiptir. Tam yağlı ve oldukça lezzetli özelliklere sahip bu peynir, istediğiniz kaliteli özellikleri bir arada bulundurmaktadır.

 

 İnsan Vücudu İçin Çok Faydalı Ezine Peyniri

 

Protein ve kalsiyum içeren bu ürün, sindirim sistemini güçlendirmektedir. Hafızayı güçlendirir. Alerji meydana getirmemektedir. Çocuk gelişim kategorisinin en önemli seçeneği olan Ezine’nin peyniri, en meşhur lezzetlerden biridir. Kemik erimesi engelleyen, diş sağlığını koruyan bu peynir seçeneği, koruyucu içermez. Trans yağ içermeyen ve kollesterolü düşüren Ezine peyniri, naturel özelliklere sahip bir lezzettir. Salamura yapılıp basılan bu ürünler, belli bir sıcaklıkta korunmaktadır (2-4 derece). 8 ay ile 12 ay arasında saklama süresi bulunan bu peynirler, oldukça kalitelidir. Saklama koşullarına ve salamura koşullarına uyum gösteren Ezine’ye has peynir seçenekleri, istediğiniz lezzet özelliklerini bir araya getirmektedir. Özel saklama işlemlerinde koruyucu veya benzeri hiç bir kimyasal madde kullanılmamaktadır.

 

 Ege’ye Has Bir Tat

 

Bir Peynirin Ezine Peyniri olup olmadığını anlamak için bazı şartlar gerekmektedir. Kuzey Ege Dağlarında otlayan koyun ve keçilerden toplanan sütlerle yapılan bu peynir, Kaz Dağları’nın bereketini yansıtmaktadır. Kaliteli sütten üretilen ve peynir, hafif ekşimsidir. Bıçağa yapışan bir yapısı vardır ve orta sertliktedir. Koyun, keçi ve inek sütünden imal edilen en iyi Ezine peyniri, Dağlıç, Tahirova koyunları ile Karakeçi keçilerinin sütlerinden imal edilmiştir. Tadı kremaya benzeyen ve pişmiş süt kokusu ile tam bir peynir gibi kokan bu ürün, en meşhur peynir kategorisinin en önemli ürünüdür. Her peynir Ezine’nin peyniri değildir. Bu peynirin tadı, özellikleri ve görünüşü oldukça farklı özelliklere sahiptir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Janina dedi ki:

    Ezine peyniri bazik midir?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.