+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Peynir Denilince Akla Ezine Gelir

Peynir Denilince Akla Ezine Gelir

 

Tam yağlı olan ve yağ oranı oldukça fazla olan Çanakkale’nin Ezine yöresine ait peynirler, Türkiye’nin en meşhur tatlarından biridir. Ezine koyun peyniri, üretildiği yörenin ismini almıştır. Meşhur olan ve yağ oranı oldukça fazla olan bu peynirde, aradığınız mükemmel lezzeti bulabilirsiniz. Kendine has tadı olan ve yağ oranı yüksek olan bu üründe, kimyasal katkı ürünleri bulunmamaktadır. Ege’nin dağlarında ve ovalarında otlayan hayvanların sütlerinden üretilen Ezine’nin meşhur peyniri, hayvancılıkla uğraşan Ezinelilere has bir üründür. Coğrafi ve iklim özelliklerinin verimli özellikleri, bu peynire yansımıştır. Yemyeşil meralar, otlaklar ve dağ havası, süt kalitesini artıran bir özelliktir. Ezine’nin muhteşem doğası ve geniş meraları, peynirinin kalitesini oluşturmaktadır.

 

Ezine peyniri Ege’ye Özel Üretilmektedir

 

Verimliliği ile bilinen Ege Bölgesinin ormanları ve dağları, hayvancılık yapan yöre insanının ürettiği peynirinin kalitesini oluşturmuştur. Temiz hava, birbirinden farklı ve zengin mineralli otlaklar, bu yörenin koyunlarını ve keçilerini beslemektedir. Koyun, keçi ve inek sütünden yapılan Ezine peyniri de aynı şekilde kaliteli özellikleri bir araya getirmektedir. Yağlı özelliklere sahip bu peynir, Anadolu’nun en meşhur lezzetlerinden biridir. Geleneksel lezzet kategorisinde en meşhur seçeneklerden biri olan bu peynir, lezzet özellikleri üst seviyededir. Yağlı olan ve kalite bakımından üst seviyelerde bulunan Ezine’nin peynirleri, bu yörenin gezerek otlayan inek, koyun ve keçilerinden elde edilmektedir.

 

 Ezine Peyniri Özel Yöntemlerle Hazırlanmaktadır

 

Salamura yapılarak tenekelere basılan ve 8 ile 12 ay saklanan bu peynir, 2 ile 4 derece ortam sıcaklığına sahip ortamlarda saklanmaktadır. En iyi ezine peyniri seçeneklerinin kendine özgü özellikleri vardır. Yağlı, kremsi ve ekşiye çalan tat, orta sertlik ve kesildiği zaman bıçağa yapışan bu peynir, pişmiş süt tadı ile türüm türüm kokmaktadır. İçeriğinde protein bulunmaktadır. Yağlı süt oranı yüksek olduğu için çok faydalıdır.

 

Sindirim sisteminin işlevselliğini artıran bu peynir, enerji içermektedir. Kemik gelişimini sağlayan kalsiyum içeriği, bu ürünün diğer özellikleri arasındadır. Kemik gelişimi ve diş sağlığı için bu peynir önerilmektedir. En iyi Ezine Peyniri seçenekleri, saçları kuvvetlendirmektedir. Hafızanın güçlenmesinde etkili olan bu gıda, çocuk gelişimini olumlu etkilemektedir. Alerji meydana getirmeyen naturel özelliğine sahiptir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.