+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kaz Dağlarının Temiz Atmosferi

Bir Diyarı Ezine

 

Türkiye’nin bölgesel olarak yetiştirdiği ürünler mevcuttur. Rize bölgesinde çay yetiştirildiğini bilmeyen yoktur. Ege bölgesi incir ve zeytin, doğu Karadeniz ise fındık yetiştirilen bir bölgedir. Hayvansal ürünler bakımından da bölgesel farklılıklar görülmektedir. Peynir denince Türkiye söz konusuysa eğer, aklımıza hemen Ezine gelecektir. Bu bölgenin peyniri olan ezine peyniri oldukça lezzetli ve doğal olması nedeniyle son derece popülerdir. Peynirin lezzetli olması için en temel şart imal edildiği sütün kalitesidir. İşte belki de ezine peynirinin özel olmasının sebebi de belki de budur.

 

 Kaz Dağlarının Temiz Atmosferi Ezine Peyniri

 

Peynirin lezzeti büyük ölçüde sütün kalitesine bağlıdır. Çanakkale sınırları içinde bulunan Ezine, muhteşem bir floraya sahiptir. Burada otlayan hayvanların sütlerinden en iyi ezine peyniri imal etmek mümkündür. Tabii ki sütün kaliteli olması yeterli değildir. Aynı zamanda yılların geliştirdiği bir alışkanlık ve titizlikle imalat yapan işinin ehli kişilerin de şüphesiz lezzette payı vardır. Aromalı, kıvamlı, ve doğal bir peynir olan bu peynirin yapımında bazı farklıklar da söz konusudur.

Lezzetli ve Hafif

Düşük kolestrolü ve trans yağ içermemesi sebebiyle, bu peynirler sağlığına dikkat eden kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bölgede üretilen ezine koyun peyniri 8-12 aylık meşakkatli bir sürenin sonunda sofraya gelmeye hazır olmaktadır. Bunun yanı sıra en fazla tüketilen peynir çeşidi olan inek peyniri ise, %20 koyun ve %80 inek sütünden üretilmektedir ve kendine özgü bir lezzet kazanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.