+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Geleneksel Lezzet Ezine Peyniri

Geleneksel Lezzet Ezine Peyniri

Ezine peyniri Çanakkale ilinin meşhur yöresel peynir çeşitlerinden biridir. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ezine peyniri tam yağlıdır. Sadece Avrupa’nın belli bölgelerinde üretilmekte birlikte Türkiye’de ise Ezine adıyla marka haline gelmiştir. Türkiye’de birçok bölgede üretimi gerçekleştirilen bu peynirin hakikisinin lezzeti farkını hissettirir.

 ​​​​​​Kuzey Ege dağlarında özenle yetiştirilen hayvanların sütünden elde edilen en iyi ezine peyniri sağlığa faydalarıyla bilinir. Kaz dağlarının bol oksijenli havası bulunmaktadır. Bu havada hayvanlar sağlıklı beslenmekte bununla birlikte sütleri bol yağlı ve lezzetli olmaktadır. Ezine peyniri aromalı tadını bu noktadan alır.

 Hakiki Lezzet Ezine Peyniri

 Üretimi yerinde yapılan ezine peyniri bol vitaminli lezzeti sofralarınıza kadar getirmektedir. Üretilen peynitlerin kalitesi de oldukça yüksektir. Ezine inek ve keçi sütünden üretilen peynir türüdür. Bu noktada tercih tüketicinin kendisine düşmektedir. Ezine keçi peyniri inek peynirine oranla daha yağlıdır. Lezzeti de oldukça fazladır.

 Ezine peyniri, ağızda krema kıvamında bir tat bırakır. Bu sebeple ülkemizin dört bir yanında sofralardan eksik olmaz. Ancak gerçek ezine tadına varanlar bu lezzeti asla unutmamaktadır. Ayrıca peynir geleneksel üretim metotları ile üretilmektedir. Lezzetini biraz da bu noktadan almaktadır.

 ​​​​​​Ezine Peyniri Farkı

 Peynirin üretimi sırasında kullanılan süt özel öneme sahip bölgeden üretilmesi Ezine peynirini diğer peynirlerden farklı kılmaktadır. Üretim sırasında starter kültür kullanılmaz ve özel üretim koşullarında mayalanir. Mayalama aşamasında deniz tuzu kullanılır. Tenekeye yerleştirilen peynir kuru tuz serpilerek 12 saat kadar dinlendirir. Ezine peynirinin özel kılan şartlarda yapılması diğer peynirlerden ayrılmasını sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.