+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Ezine Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

 

Ezine peyniri, Kaz Dağlarının kuzey ve batı kesimlerinde kalan bölgelere özel olarak üretilir. Ayvacık, Ezine ve Bayramiç ilçelerinin doğal bitki örtüsü ve suyundan beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen süt ezine peyniri yapımında kullanılır.

 

Ezine Peyniri

 

Rengi beyaza dönük açık sarı, orta sert, küçük gözenekleri sahip ve tam yağlı bir çeşit olan ezine peynirini, mevsime uygun olarak farklı hayvanların sütlerinin farklı oranlarda karıştırılmasıyla hazırlarız. Ezine inek peyniri yapılırken malzemeler arasında inek sütünün oranı %55’lere kadar çıkabilir. Firmamız verdiği hizmetlerde Türk halkının damak tadı ve tercihlerini dikkate alarak üretim planlaması yapar.

 

Kendine özgü bir kreması, tuzlu tadı ve aromasıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz ezine peyniri, oldukça lezzetlidir. Doğal kaynaklar açısından oldukça zengin bir bölgede yetişen hayvanların sütüyle ortaya çıkarttığımız peynir gerçek lezzetine hijyenik koşullarda ulaşır.

 

Fabrika Üretimine Elverişli Peynir Çeşitleri

 

Beyaz peynirden hiçbir farkı olmayan ezine keçi peyniri koyun, keçi ve inek sütü karışımlarının belli oranlarda bir araya getirilmesinin ardından pastörizasyon işlemine tabi tutularak hazırlanır. Süt karışımına peynir mayası ve kültürün eklenmesinin ardından mayalama işlemine geçilir.

 

Ezine peyniri; tam yağlıdır ve salamurada olgunlaştırılan peynirler grubuna girer. Bu peynirin diğer peynir çeşitlerimizden en önemli farkı üretim aşamasında kullanılan sütün belirli bir yöreden tedarik ediliyor olmasıdır. Ürün kalitesi ve geleneksel üretim yöntemiyle fark yaratan lezzet, firmamızın en çok tercih edilen ürünleri arasında yer alır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.