+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirinin Lezzet Sırrı

Ezine Peynirinin Lezzet Sırrı

Ezine peynirini en değerli tutan şey peynirin %90’nı keçi sütünden % 5 i ise inek sütünden elde edilir. Bu harika eşsiz peynirin verdiği lezzet ise keçi sütünden gelmektedir. Doğanın eşsizliği ve keçilerin özelliğiyle buluşunca bu harika lezzet oluşmaktadır. Keçiler kesinlikle yerden beslenmezler dallar onlar için muhteşem bir besin kaynağıdır.

 Kuzey Egenin bol oksijenli doğasında beslenen hayvanların sütünden lezzetiyle ve doğallığıyla fark yaratan Çanakkale Ezine ilçesinde üretilen ezine peyniri kahvaltı masalarımıza en güzel lezzetini sunmaktadır.

 Ezine Peynirinin Soframıza Kadar Olan Yolculuğu

 Kuzey Egenin tertemiz havası ve kaz dağlarının muhteşem doğasında yetişen hayvanların sütleri de bir o kadar muhteşem ve bir o kadarda sağlıklıdır ve doğasının bize sunduğu bu harika doğal sütlerle en iyi ezine peyniri yapılmaktadır.

 Ezine peyniri üretebilmek için saf süt, dana şirden mayası ve tuz yeterli olmaktadır ki bu lezzeti peynire verense bu doğal sütün içine başka bir katkı kullanılmamasıdır. Doğal sütümüzü 65 derece kaynatılıp, 34 derece de mayalanır ve 1 saat 45 dakika bekletilmesinin ardından süt kırılır daha sonrada 15 dakika bekletilip baskıya alınır.

 Salamurada bekleme süresi ise 1 gündür. Bundan sonra 2 gün toplandığı tenekelerde tutulan peynirler kahvaltı sofralarımızı şekillendirmektedir.

 Ezine Peynirinin Çeşitleri

 Peynirlerin çeşitlilik bolluğu olduğu gibi Ezine peynirinin de çeşitliliği vardır. Keçi sütünün yanı sıra koyun sütü ile de yapılan Ezine peyniri koyun sütünün ağırlığını inek sütüyle eşitlendiğinde ortaya yine eşsiz bir lezzet çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.