+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirinin Kendine Has Tadı Nereden Gelir?

Ezine Peyniri

Doğal Ezine peyniri diğer beyaz peynirlerle karıştırılmaması gereken, kendine özgü yağ oranı, kokusu ve sertliği olan bir peynirdir. Adını aldığı Çanakkale’nin Ezine yöresinde üretilen Ezine peyniri, Türkiye’deki en iyi ilk 10 peynirden biridir. Pek çok kişiye göre ise en iyisidir.

En iyi Ezine peyniri kendi üretildiği yöre olan Ezine’den alınır. Gerçek Ezine peyniri bu bölgede üretilmektedir. Ezine peyniri koyun, inek ve keçi sütünden üretilir. Hepsinin meraklısı vardır. Koyun peyniri daha sarı renkte olup koyun sütünün kendine has kokusunu taşır. Keçi peyniri ise daha beyaz olup ağızda parça parça dağılır. İnek Ezine peyniri en az yağ oranına sahip olanıdır. Bazı kişiler sadece Ezine koyun peynirini tercih ederken, keçi Ezine peyniri ise daha beyaz rengi ve keçi sütünün hafif tadı ile pek çok insanın favorisidir.

Ezine Peynirinin Kendine Has Tadı Nereden Gelir?

  • Ezine peyniri Çanakkale Kaz Dağları bölgesinde otlayan hayvanların sütünden yapıldığı için bu bölgedeki otlardan hayvanların sütüne geçmiş olan aromayı taşır.
  • Ezine peyniri danaların midesinden alınan “şirden” ile mayalanır. Şirden ile mayalanmamış peynirlere Ezine peyniri demek mümkün değildir.
  • Ezine peyniri deniz tuzunda salamura edilir. Mayalandıktan ve kesilip kalıplandıktan sonra 12 saat deniz tuzunda salamura edilerek bekletilir.
  • Ezine peyniri satışa çıkmadan önce 6 ila 9 ay arasında deniz tuzunda bekletilerek olgunlaştırılır. Keçi Ezine peynirinin olgunlaştırma süresi 12 aya kadar çıkmaktadır.
  • Ezine peyniri herhangi bir katkı maddesi ilave edilmeden tamamen doğal yollarla üretilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.