+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirinin Farklılıkları Nelerdir?

Neden Ezine Peyniri?

Ezine peyniri, salamurada olgunlaştırılan peynirler gurubunda yer almakta ve beyaz peynirler gurubuna uyumlu olarak üretilmektedir. ezine peynirin diğer tür peynirlerden ayıran en önemli detay ise içerisinde kullanılan sütün belli bir yöreye ait olmasıdır. 2006 yılında ise yapılan başvuru neticesinde isminin patentini alarak, kendine has peynir gurubunda yer almaya başlamıştır.

 Ezine Peynirinin Farklılıkları Nelerdir?

 Sütünün belli bir yöreden temin edilmesi ve starter kültür kullanılmaması diğer peynirlerden farklı bir tada ulaşması, ezine peynirini diğerlerinden ayırmaktadır. Peynir keçi, koyun ve inek sütleri gerekli işlemlerden geçirilerek pastörize edilmektedir. Mayası ise buzağıların midesinde bulunan şirden enzimi ile mayalanmaktadır.

 Daha sonra kalıplar biçiminde süzme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra deniz tuzuyla hazırlanmış olan salamurada bekletilir. Salamuradan çıkarıldıktan sonra da kalıplar şeklinde tenekelere koyularak üzerine kuru tuz serpilir.

 Bu işlemden sonra da yaklaşık 10 saat bekletilir. Üstüne salamura ilave edildikten sonra hava almayacak şekilde kapatılır. Peynirin kendi karakterini kazanması için soğuk hava deposunda, 8 ay gibi süreyle beklemeye bırakılır. Bekleme süresi bittikten sonra da artık insanlara ulaşıma hazır hale gelir.

 En Güzel Ezine Peynirini Nereden Bulabilirim?

 Bu kadar güzel bir tadı olan ve artık sofralarda aşina olduğumuz ezine peyniri alınırken dikkat edilmelidir. en iyi ezine peyniri alınmak isteniyorsa, mutlaka gerekli olan adres araştırılmalıdır. Kalite standartlarında üretim yapan ezine peyniri alındıktan sonra kahvaltıda, muhteşem tadına varılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.