+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

 Ezine peynirini diğer peynirlerden ayıran özellikler nelerdir?

Ezine Peyniri

 

Ezine Peyniri Nerede Üretilir?

 

Ezine peyniri, Kaz Dağlarının Kuzey ve Batı yönlerinde bulunan Çanakkale İlinin Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçelerinin tamamıyla Çan ve Merkez ilçeye bağlı olan bazı köyleri içine alan bir yörede üretilmektedir. Ezine peyniri, belirtilen bu ilçelerin organik bitki türleri ile doğal kaynak sularıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen sütlerin her mevsime göre değişen belirli oranlarda karıştırılmasıyla sağlanmaktadır.

 

Ezine peynirini diğer peynirlerden ayıran özellikler nelerdir?

 

Ezine peynirini diğer peynirlerden ve firmalardan ayıran en önemli özelliği, keçi ve inek sütünü mevsimine göre belli bir oranda karıştırarak ezine peyniri üretiminde kullanmamızdan ileri gelmektedir. Peynir üretiminin yapıldığı bölge, doğal bitki örtüsü ve iklimiyle Kaz Dağlarından etkilenmektedir. Kaz dağları bu bölgeye bol miktarda yağış ve zengin, çeşitli bir bitki örtüsü ve bol miktarda oksijen sağlamaktadır. Peynir üretiminde kullanılan hayvanların tamamını doğal olarak beslemekteyiz. Hayvanların beslendiği yemler direk olarak sütün tadını ve aromasını etkilediği için, bu yemlerin çeşitliliği peynire de çok farklı, özel ve kendine özgü bir tat kazandırmaktadır.

 

Ezine inek peyniri

 

Çanakkale’nin Ezine ilçesinde çok çeşitli doğal bitki türleri ve doğal kaynak suları ile beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde ettiğimiz peynir çeşitlerimiz Ezine dil peyniri, Ezine eski kaşar peyniri, Ezine sepet peyniri, Ezine inek peyniri, Ezine keçi peyniri , Ezine koyun peyniri, Ezine tulum peyniri ve ezine tereyağıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.