+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirini Bu Kadar Özel Kılan Nedir?

Ezine Peynirini Bu Kadar Özel Kılan Nedir?

Ezine Peyniri; Çanakkale’nin Kaz Dağları eteğindeki Ezine ilçesinde ve yakınlarındaki Bayramiç ve Ayvalık ilçelerinde üretilen, coğrafi işarete sahip, Türkiye’nin en iyi peynirlerinden biridir. Daha çok Ezine koyun peyniri olarak bilinse de geleneksel üretim yönteminde; yöreden sağlanan koyun sütüne ek olarak, keçi ve inek sütleri de belli oranda kullanılır. Tam yağlı ancak orta sertlikte bir peynirdir, sarıya yakın beyaz renge sahiptir ve üzerinde az sayıda küçük gözenekleri bulunur. Ağızda krema kıvamına gelen ve damakta uzun süre tat bırakan yoğun bir tada sahiptir

 Ezine Peyniri Lezzetinin Kaynağı

Ezine peyniri Lezzetinin sırrı temel olarak peynir üretiminde kullanılan koyun, keçi ve inek sütünün lezzetinden gelir. Ege’nin kuzeyinde, Kaz Dağları’nın eteklerinde yüksek oksijen seviyelerinde serbest gezerek otlanan koyun, keçi ve inekler, bölgenin çok çeşitli, aromatik bitkileri ile doğal olarak beslenmekte ve bölgenin doğal kaynak sularından faydalanmaktadır. Bu şekilde sütleri daha yoğun aromalı ve lezzetli olmaktadır.

 Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

Ezine peynirinin geleneksel üretiminde; yöreden sağlanan sütler 60-70°C sıcaklığa kadar ısıtılır ve buzağı şirdeni kullanılarak elde edilen özel maya ile mayalanır. Sütün kesilmesi sonucunda ortaya çıkan tortular süzülür ve tuz ile salamura işleminden geçirildikten sonra tenekelere doldurularak 8 ile 12 ay arası sürede 2-4 °C sıcaklığındaki depolarda bekletilir. Sadece yöreden toplanan sütler kullanıldığında ve bu şekilde geleneksel yöntemle üretildiğinde en iyi Ezine peyniri elde edilir.

 Ezine Peynirinin Besin Değerleri Nedir?

Ezine peyniri protein açısından oldukça zengin olduğu için besleyici değeri yüksektir. Tam yağlı olmasından dolayı yağ içeriği diğer peynirlere göre yüksektir. İyi bir kalsiyum kaynağıdır ve B vitamini, fosfor ve çinko açısından zengindir. 1 porsiyon (30 gram) ezine peyniri 93 kaloridir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.