+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peynirine Eşsiz Lezzetini Veren Ayrıcalıklar

Eşsiz Lezzet Ezine Peyniri

Ezine Peynirine Eşsiz Lezzetini Veren Ayrıcalıklar,

Çanakkale’nin ilçesi olan Ezine, o mükemmel lezzete sahip peynire de ismini vermektedir. Ezine peynirine bu eşsiz lezzeti veren en büyük ayrıcalığı, yapımında kullanılan sütün belirli bir bölgeden sağlanıyor olmasıdır. Ezine peyniri, yapılışı esnasında uygun koşullarda salamurada olgunlaştırılmakta, tam yağlı ve mükemmel bir lezzette üretilmektedir. Esas itibariyle, beyaz peynir standartlarında üretilmekte birlikte Ezine peyniri, sıradan beyaz peynir türlerine lezzet olarak önemli bir fark atmaktadır.

Peynirin üretiminde, başlıca lezzet kaynağı Ezine ve çevre bölgelerden elde edilen süt olmaktadır. Ayrıca, üretimde starter kültürü kullanılmaması da başka önemli bir etken olup bu peynirin müdavimlerini arttırmaktadır. Ezine peynirinin üretiminde kullanılan keçi, koyun ve inek sütlerinin belirli oranlarda harmanlanması ve gerekli sıcaklık ve süre koşullarına uyularak büyük bir hassasiyetle mayalama işleminin yapılması, peynire muhteşem lezzetini veren unsurlardır.

Tüm beyaz peynir çeşitleri arasında lezzet bakımından değerlendirme yapıldığında, en iyi ezine peyniri demek çok doğru bir tespit olmaktadır. Ezine peyniri, koyun ve keçi peynirinden de üretilmekte ve damak zevkine göre ezine koyun peyniri veya keçi peyniri tercih edenler de olabilmektedir ancak en iyi sonuç, farklı sütlerin altın oranla harmanlanarak mayalanması ile elde edilen peynir olmaktadır. Besleyicilik özelliği açısından değerlendirildiğinde ise, çok yüksek oranda içerdiği protein ile sağlığa katkısı çok büyüktür.

 Ezine Peyniri Özellikleri

Ezine peynirinin, tüketiciler tarafından büyük bir keyifle ve sevilerek tüketilmesi, bu peynirin, Coğrafi İşaret tescil belgesine yani başka bir ifadeyle Menşei işaretine sahip olan bir ürüne dönüşmesini sağlamıştır.

Ezine peyniri, Kaz Dağları’na çok yakın konumda bulunan ve Çanakkale’ye bağlı olan Ezine, Ayvacık ve Bayramiç ilçeleri ile kısmen de Çanakkale merkez ilçesi köyleri ve Çan’da üretilmektedir. Ezine peyniri, bu coğrafyada bulunan su kaynakları ve doğal bitkilerle beslenen inek, keçi ve koyunların sütlerinin belirli oranlarda harmanlanmasıyla elde edilmektedir. Bu oranlar; en fazla % 15 inek sütü, en az % 40 keçi sütü ve % 45 – 55 civarında koyun sütü şeklinde olmalıdır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.