+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri

Ezine Peyniri

Ezine peyniri, Türkiye’de en çok tüketilen peynir çeşitlerinden biridir. Ezine peyniri ismini Çanakkale’ye bağlı Ezine ilçesinden almıştır.

İnek, koyun ya da keçilerden elde edilen sütlerin mevsimine göre karıştırılmasıyla elde edilir.

Ezine peynirinin çok sevilmesinin nedeni lezzetli olmasıdır. Firmamız tarafından üretilen En iyi Ezine peyniri, kaz dağlarında yetişen inek koyun ya da keçilerden elde edilen sütler sayesinde elde edilir.

Ezine Peyniri Özellikleri

Beyaza dönük ve açık sarı renklidir. Yumuşak ya da orta sertliktedir. Tat ve aroması ise, Ezine peyniri sütün bileşiminde bulunan süt yağından kaynaklanan kremamsı tat ve aromaya sahiptir. Hafif ekşimsi bir tadı vardır. Peynir eğer çok sert ve dağılıyor ise içerisinde yoğun miktarda keçi ve inek sütü vardır. Ezine peynirini diğer peynirlerden ayıran en önemli özellik üretilen peynirin tenekelendikten sonra bekletilmesidir.

Keçi Ezine Peyniri

Saf keçi sütünden, keçi Ezine peyniri elde edilir. Sütler karakeçi ırkından sağlanmaktadır. Özellikle mart ayında başlayıp temmuz ayına kadar elde edilen sütler peynir üretiminde kullanılır. Toplanan keçi sütleri 65 C’de kaynatılır. Kaynayan süt 34 C’de mayalanır;1 saat 45 dakika sonra süt kırılmaya bırakılır süt kırıldıktan sonra 15 dakika dinlendirilir ve salamura yapılır. Salamurada 1 gün bekledikten sonra tenekelere alınır. Tenekelere keçi Ezine peyniri minimum 6 ay veya 1 yıl bekletilir daha sonra tüketilir. Peyniri kahvaltılarda ve diğer öğünlerde tüketebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.