+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Ve Özelliği

Ezine Peyniri Ve Özelliği

Çanakkale’ye bağlı Ezine İlçesinde üretilen ezine peyniri ismini bu ilçeden almıştır. Ezine peyniri bu ilçeye özgü bir tat iken günümüzde ulusal hatta küresel lezzet olarak varlığını sofralarda sürdürür.

 Peynirin en önemli özeliği birden fazla süt kaynaklarında elde edilmesidir. Bunlar keçi, inek ve koyun sütüdür. en iyi ezine peyniri elde etmek için bu üç süt kaynağının birleştirilerek yapılması gerekmektedir. Sofralarımızın eşsiz bir lezzeti olan bu peynirin özelliği ise Kaz Dağlarında kendine özgü bin bir çeşit bitki ve su kaynaklarından beslenen koyun, keçi ve ineklerin mevsimine göre belli oranda sütünün alınıp birleştirilmesiyle yapılmaktadır. Ezine peynirin diğer peynirlere nazaran kendine özgü tam yağlı, sarımsı, tuzlu ve ekşi, kıvamlı kolay kırılgan olmayan bir yapısı vardır.

ezine peyniri
ezine peyniri

 Ezine Peynirinin Faydaları

 Bu peynir sadece bir kahvaltılık ürünü olarak düşünülmemelidir çünkü Ezine peyniri Canan Karatay’ın da çok faydalı olduğunu ve tavsiye ettiği bu peynir besin ve protein değeri çok yüksektir bundan dolayı vücudumuzun protein ihtiyacını karşılamada yardımcıdır. Aynı zamanda vücuda fazlasıyla enerji verir. Bu peynir dikkat dağınıklığı yaşayanlar için hafızayı güçlendirir hafıza zayıflığını önlemektedir.

 Ezine peyniri bağışıklık sistemini güçlendirerek mikroplardan korur. Kemik ve diş gelişimine katkı sağlayarak kemik erimesinden korur. Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur. Ezine peynirinin tüketilmesi bu ve bunun gibi sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Tüketmenizi çokça tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.