+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Ve Diğerlerinden Ayırtedici Özellikleri

12 Aralık 2017

Ezine Peyniri Ve Diğerlerinden Ayırtedici Özellikleri

 

 

 

Ezine peynirini diğerlerinden Farklı Kılan Nedir?

 

Süt ürünleri üretiminde sizlere sunduğumuz Ezine peyniri, Çanakkale’de yer alan Ezine ilçesinden adını alan o bölgenin meralarında otlayan keçi, koyun ve inek sütlerinin birleşmesinden elde edilen sütün işlenmesi sonucu ortaya çıkan yağlı bir beyaz peynirdir. Ezine bölgesinde yer alan Kaz Dağları coğrafi olarak her yıl yüksek yağış alır ve bu yağışlar ise oranın yeşil bitki örtüsünü ve çeşitliliğini arttırır. Buralardaki meralarda otlayan hayvanların sütleri doğal olarak bu bitkilerin aromasını taşır, üretimimiz olan ezine peynir ile bu tat, koku ve aroma sofralarınıza kadar gelmektedir.

 

Tam yağlı peynir türünde ürettiğimiz ezine peyniri diğer peynirlerden oldukça farklıdır. Bu farklılık kremamsı şekilde bir kıvamının olması, küçük küçük deliklerin peynir yüzeyinde bulunması ve kendine has bir lezzette olma şeklindedir. Sertlik oranı olarak yarı sertlikte olan bu peynir renk olarak beyaz ile süt yağının vermiş olduğu hafif sarımsı bir renge bürünmektedir. Bu renk esasında peynirin lezzetini göstermektedir. Sektörde söz sahibi kuruluşumuzca hijyenik olarak üretilen bu peynirin bir diğer özelliği buzağılardan elde edilen şirden maddesinin peyniri kestirmede kullanmamızdadır. Bu madde ile süt mayalanmakta ve bu aroma peynire geçmektedir.

 

Ezine Peynirinin Muhafaza Koşulları Nelerdir?

Kuruluşumuzca üretimi yapılan Ezine peyniri, ezine inek peyniri, ezine keçi peyniri gibi çeşitli türleride mevcuttur. Sofralarda kahvaltıların başköşesinde bulunan ezine peynirlerinin saklanma koşullarına da dikkat etmenizi önermekteyiz. Ezine peynirleri buzdolabı içerisinde ağzı açık şekilde bırakılmamalıdır. Ağzının açık olduğu durumlarda peynir kuruma yapar, renk değiştirir ve yenilemez hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

 1. Yasmin dedi ki:

  İstanbul Eminönün den ilk defa beyaz peynir aldım ezine peyniri orta sert ama çok delikli tadı kokusu fena değil ama delikli olması beni korkuttu pişman oldum aileme bunu yedirmelimim sağlık sıkıntısı olurmu

  1. admin dedi ki:

   Merhahabalar ;

   Ürün için problem olur ya da olmaz diye maalesef kesin bilgi veremeyiz. Size tavsiyemiz olarak https://www.yukselogullari.com/ adresimizden güvenilir şekilde peynir siparişi verebilirsiniz.

 2. Ercan dedi ki:

  Merhabalar. Bir zamanlar gerçek Ezine peyniri ambalajı üzerinde Ezine Peynirciler Derneği’nin “EPD” logosunun bulunması gerektiği gibi bir bilgi okumuştum. Bu bilgi doğru mudur? Ürünlerinizde bu logo bulunmakta mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.