+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Ve Çeşitleri

Ezine Peyniri Ve Çeşitleri

 

            Ezine peyniri Çanakkale ilimizin Ezine ilçesinde adını alan bu peynir Dünyada büyük de bir üne sahiptir. Bu peynir bu bölgelerin otuyla, oksijeni ve suyu ile beslenen keçi, inek ve koyunlardan elde edilen sütle yapılmaktadır. Trakya tarafında da buna benzer üretimler olduğu için de Edirne peyniri olarak adlandırılabilir bazı bölgelerde. Genellikle peynirler tam yağlı olup orta sertlikte ve üzerinde küçük gözenekleri vardır. Bu peynirin yapımı diğer peynirlere göre zahmetli olduğu için biraz fiyatı yüksek olmaktadır.

 

 Ezine inek peyniri

 

Kaz dağlarının havasından ve suyundan beslenen ineklerin sütünden üretilen bu ezine inek peyniri kendisine özgü kremamsı, pişmiş, tuzlu veya ekşi şekilde olabilir. Lezzetini bu doğallıktan alan bu peynir fabrikalarda işlemede oldukça uygundur. Yapımında sadece inek sütü ve mayası kullanılan bu peynir damağınızda tat bırakabilecek lezzettedir.

 

 Ezine keçi peyniri

 

Ezine keçi peynirimizde güzel doğamızda yetişen keçilerimizden elde edilen süt ile yapılmaktadır.

 

Keçi sütü bildiğimiz gibi pahalıdır ve bunun sonucunda bu sütten elde edilen peynirde pahalı olması normal bir durumdur fakat özellikle ezine keçi peyniri adı altında kalitesiz peynir satmak isteyen hileciler piyasada mevcuttur. Bu tür hileleri anlama yolları vardır. Aldığınız ezine keçi peynirinin yumuşak olmaması, ya orta sertlikte ya da sert olması gerekir. Ayrıca aldığınız ezine peyniri sert ve hemen dağılıyor ise o ürün gerçekten 0 keçi sütünden yapılmıştır.

 

Ezine Peyniri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.