+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

EZİNE PEYNİRİ ÜRETİMİ

Neden Ezine Peyniri

Peynir, kahvaltıların vazgeçilmez besin değeri bakımından yüksek bir besin kaynağıdır. Türkiye’de üretilen yaklaşık 9 tür tescilli olmak üzere 193 peynir türü vardır. Ağızlarının tadını bilenler peynir türleri arasında Ezine peynirini çok iyi bilirler. Özellikle ezine peyniri adını Çanakkale’nin Ezine ilçesinden alır.

 Genellikle bu ilçede üretilen Ezine peyniri, yine Çanakkale’nin ilçelerinden Bayramiç, Çan ve Ayvalık ilçelerinde de üretilir. Ezine peyniri, doğal ve zengin bitki örtüsü, doğal su kaynakları ve temiz havasıyla Çanakkale sınırları içinde olan Kaz dağlarında beslenen keçi, inek ve koyun sütünden üretilir.

 EZİNE PEYNİRİ ÜRETİMİ

 Öncelikle en iyi ezine peyniri Ezine’ de üretilir. Bunun nedeni; Ezine’nin Kaz dağlarına olan yakınlığıdır. Kaz dağlarında yetişen ot zenginliği ve doğal su kaynakları ile beslendiği için, süt hayvanları, daha verimli ve besleyici süt vermesini sağlıyor. Bu hayvanların süt kalitesi en yüksek seviyede olunca ortaya Ezine peynirinin kalitesi çıkıyor.

 Elbette ezine peynirinin kalitesi sütün kalitesi ile sınırlı değil. Peynirin yapılış biçimi ve zamanında çok önemli bir unsurdur. Ezine peyniri yapımında kullanılan süt, ”Sakız, Dağlıç, Tahirova” ırkı koyunlarından,” Karakeçi” adlı keçiden ve ”Holsitein” kültür ineklerinden üretilir.

 EZİNE PEYNİRİNİN ÖZELLİKLERİ

 Ezine peyniri sadece mart ayından temmuz ayına kadar olan sürede üretilen sütlerden yapılması en önemli özelliklerinden biridir. Görünüş olarak, beyaza dönük açık sarı renkte oluşu, kırılgan olmayan yumuşak ve az gözenekli yapısı bu peyniri diğer peynirlerden ayıran başka bir özelliğidir. Tat ve aroma bakımından ise, kremamsı ve pişmiş süt tadına sahiptir.

ETİKETLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.