+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri TSE Standartlarına Uygundur

Ezine Peyniri

 

Ezine peyniri Kaz dağlarının kuzey batısı ile Çanakkale arasında kalan Ezine ve Ayvacık İlçelerinde üretilmektedir. Tamamen doğal bitki örtüsünden ve su kaynaklarından beslenen hayvanların sütünden üretilen ezine peyniri, koyun, keçi ve inek sütünün mevsimine göre belirli oranlarda karıştırılması ile üretilmektedir. Mevsimine göre değişiklik göstermekle birlikte peynir içindeki koyun sütü oranı %40 seviyesinin altına düşmez, İnek sütü oranı ise le sınırlı tutulur.

 

Ezine inek peyniri

 

Üretim şartları açısından beyaz peynir üretimi ile benzerlik göstermesinden dolayı fabrikasyon ve büyük miktarlarda üretime uygun olan peynir firmamız tarafından tamamen hijyenik şartlarda el değmeden üretilmektedir. Üretim aşamasının başlangıcında fiziksel ve kimyasal olarak kontrol edilen koyun, keçi ve inek sütleri %40 koyun %45 keçi inek sütü şeklinde harmanlanır, Elde edilen süt mikroplardan arındırılmak için 20 dakika süre ile pastörize edilir, Süt daha sonra ki mayalanma aşamasına geçilmeden 32 derece ye kadar soğutulur, mayalama işleminden sonra 90 dakika kadar bekletilen Ezine inek peyniri peynir altı suyundan arındırılması için presleme işlemine tabi tutulur, Presleme den sonra özel olarak hazırlanan salamura suyu içinde 12 saat bekletilen peynir teneke kutular içinde satışa sunulur.

 

Ezine keçi peyniri

 

Firmamız tarafından kullanıcıların beğenisine sunulan Ezine keçi peyniri TSE onaylı ve coğrafi işaretli olarak tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Özellikle yaz aylarında karpuz, kavun ve üzümle tüketilmesinin yanı sıra sıklıkla tercih edilen bir meze olarak ta öne çıkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.