+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Özellikleri ve Nasıl Yapılır?

Ezine Peyniri Özellikleri

Ezine Peyniri Nedir?

Özellikle Ege civarında ve Çanakkale’nin Ezine ilçesinde üretimi yapılır. Tam yağlı beyaz peynir türüdür. Ezine salamuradan olgunlaştırılarak beyaz peynir olur. Normal peynirden ayıran özelliği sütünün farklı olmasından kaynaklanır. Ezine peynirin kalitesi coğrafi bölgesi ve yapım aşaması nedeniyle özel olmuştur. Keçi, koyun ve inek sütü karıştırılarak oluşur. Kuzey ege bölgesinde yetişen hayvanlardan olması ayrı bir özellik katmıştır.

Peynir özellikleri

Ezine peyniri 05.08.2016 tarihinde resmi tescilli bölgesi olarak Kaz dağlarının kuzey ve batı bölümlerinde kalan Çanakkale ilinin Ezine, ayvacık, bayramiç gibi ilçeleri ve bazı köyleri belirlenmiştir. Bu bölgenin doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarını kullanan koyun, keçi ve inek den alınan süt ile belli oranlarda karıştırılarak en iyi Ezine peyniri üretilir. %40 keçi sütü, %45 koyun, inek sütü ile Ezine peyniri yapılır. Bazı mevsimlere göre süt oranı değişebilir. Görümü beyaza çalan açık sarı renkli olmaktadır. Kırılgan olmayacak şekilde hafif yumuşaktır.

Peynir nasıl yapılır?

Belirttiğimiz oranlarda koyun, keçi ve inek sütlerini karıştırmalıyız. 70 derecede pastörize edilir. 32-34 derece gibi kıvam oluşunca mayalanır. Sütte oluşan pıhtı peynir altı suyunun ayrılması için kesilir. Özel Ezine koyun peyniri yapımı için, kalıplara konularak baskı uygulanır. Bu şekilde elde ettikten sonra kalıplar şeklinde kesilir. Salamura olmuş peynir kuru deniz tuzu ile 12 saat bekletilir. Suyundan ayrılmış olan peynir tenekelere konularak, hava alması engellenir. Soğuk hava deposunda 8 ay bekledikten sonra satışa hazır olur.

 

https://www.ezinepeynirim.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.