+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Neden Meşhur?

Ezine ilçesi Çanakkale’ye bağlı olup Kuzey Ege’de bulunmaktadır. Bilindiği üzere Kuzey Ege en çok oksijen bulunan yerlerin başında gelmektedir. Şüphesiz ki bol oksijenli ortamda yetişen ve beslenen hayvanların sütünün kalitesinde fark olacaktır. Ayrıca bölgede bulunan yağlı ve çeşitli otların bulunduğu düşünülürse Ezine peynirin lezzetli olmasının sebebi anlaşılmaktadır. Bu nedenle ezine peyniri herkes tarafından sevilir ve tercih edilir.

 Ezine Peyniri Farkı

 Keçi, inek ve koyun sütlerinin belirli oranlarla birleşmesiyle en iyi ezine peyniri elde edilir. Ama önemli olan bu hayvanların Ezine ve çevresinde bulunan doğal bitki örtüsü ve su kaynakları ile beslenmesidir. Ayrıca, Mart ayından Temmuz ayına kadar olan dönemde elde edilen sütler tercih edilir.

 Kuzey Ege’de bulunan Kaz Dağları bölgeye hem bol oksijen hem de sağladığı yağışlar sayesinde zengin bir bitki örtüsü sağlar. Bu topraklarda yetişen otları sıralamak gerekirse; Mercan Köşk, Güveyi Otu, Adaçayı, Tüylü Nane, Oğul Otu ve kekiktir. Sütü kullanılan tüm hayvanlar doğal ortamlarında beslendikleri için belirtilmiş olan otların aromaları ve lezzetleri hayvanların sütüne geçmektedir. Bu sayede diğer peynirlerden sıyrılarak lezzetiyle fark yaratmıştır.

 Ezine Peyniri’nin Özelliği

 Ezine peynirinin diğer özelliklerden bahsetmek gerekirse, ezine peyniri beyaza dönük açık sarı bir renkte olup yumuşak veya orta sertlikte bulunan bir peynirdir. Kırılgan olmayan bir yapıya sahiptir. Yapısında az sayıda ve küçük boyutlarda gözenekler bulunmaktadır. Ağızda belirgin kremamsı, lezzetli ve yoğun tat bırakmaktadır.

ETİKETLER

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.