+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Neden Bu Kadar Lezzetli ?

Ezine Koyun Peyniri

Çanakkale denildiği zaman akla gelen ilk şey Çanakkale Savaşıdır. Sonrasında nedir diye soracak olursanız Çanakkale’nin Ezine peyniri cevabını alırsınız. Ezine Çanakkale’nin bir yöresidir ve bu bölgede yaşayan insanların çoğunluğu hayvancılıkla uğraşmaktadır. Dolayısıyla süt ve süt ürünlerinde oldukça başarılılardır. Bu ürünlerin en göze çarpanı ve en önemlisi Ezine peyniridir.

Ezine Peyniri Neden Bu Kadar Lezzetli ?

Kuzey egede yetişip Kaz Dağları’nda beslenip büyüyen hayvanların sütünden elde edilen Ezine peyniri bu sayede daha lezzetli hale gelmektedir. Bu bölgelerde bulunan yağ oranı çok ve aroması yüksek otlar hayvanların sütlerini daha lezzetli hale getirir. Koyun peynirinin içine bir miktar keçi bir miktarda inek sütü ilave ederek en iyi ezine peyniri elde edilir. Tabi her koyun ve keçi sütüyle aynı sonuç elde edilemez. Dağlıç ve Tahirova cinsi koyunlar ile Karakeçi cinse keçilerin sütleri olmalıdır. Ezine peynirini tüketirken yapımında kullanılan sütün yağlı olmasından dolayı ağızda kremamsı bir tat bırakır.

Ezine Koyun Peyniri Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Ezine koyun peyniri salamura edildikten sonra tenekelere basılır. Bu şekilde sekiz ila on iki ay arasında bekletilerek yapılır. Ezine koyun peyniri alırken dikkat etmeniz gereken bir iki şey vardır. Öncelikle peynirde hafif ekşimsi bir tat olmalıdır. Sonra tamamen sert veya orta sertlikle olmalıdır kesilirken bıçağa az miktarda yapışmalıdır. Peynirin rengi ise tam beyaz değil, kırık beyaza yakın olmalıdır.

https://www.ezinepeynirim.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.