+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

Ezine Peyniri Nasıl Yapılır?

 

Ezine, Çanakkale’nin bir ilçesi olup Ezine peyniri, Kaz Dağları’nın kuzeybatısında yer alan Ezine, Bayramiç ve Ayvacık ilçelerinin doğal kaynaklarıyla beslenen keçi, koyun ve ineklerin sütlerinden elde edilen bir peynir türüdür. Firmamızda doğallığına son derece dikkat ederek elde ettiğimiz bu sütleri, mevsimine göre belirlenen oranlarda karıştırarak birtakım işlemlerden geçirip Ezine peynirini üretiyoruz.

 

 Ezine Peynirinin Üretim Aşamaları

 

 Ezine peyniri

için, 3 farklı sütün karıştırılması gerekmektedir. Ortalama %40 oranında keçi sütü, %45-55 aralığında koyun sütü ve civarında inek sütüne ihtiyaç duyulur.

 

Firmamızda sağlıklı üretim ve hijyen en önemli koşul olduğundan ilk olarak çiğ sütlerin peynir yapımı için uygun kriterleri sağladığına emin oluyoruz. Daha sonra belirtilen oranlarda alınan sütlerden bir karışım elde ediyoruz. Elde edilen bu süt karışımını, içerisinde barındırdığı zararlı bakterilerden arındırmak için pastörize etmek gerekmektedir. Pastörizasyon işlemi, pastörize edilecek ürünün sıcak-soğuk şoklamasına dayandığı için süt karışımını, ilk olarak 20 dakika boyunca 65 derece sıcaklıkta ısıtıp akabinde yaklaşık 35 derece sıcaklıkta soğutarak zararlı organizmalardan tamamen arındırıyoruz. Ardından bu karışımın mayalanma işlemine geçiyoruz. Bunun için pastörize edilmiş süt karışımına peynir mayası ve kültürü eklendikten sonra, karışımı 90 dakika mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan karışım kıvamlı bir hale gelince, peynirin preslenerek peynir altı suyu alındıktan sonra sofra tuzu ile salamura işlemine geçiyoruz. Salamura, yaklaşık 12 saat kadar süren bir işlemi kapsıyor. Salamura işlemi tamamlanan Ezine peynirini tenekelere aldıktan sonra tekrar sofra tuzu ilavesi yapıp tenekelerde yaklaşık 6 ay kadar 4 derece sıcaklıkta dinlendiriyoruz. Firmamızda üretim aşamalarını eksiksiz ve sağlığa uygun biçimde gerçekleştiriyoruz. Bütün bu aşamaların ardından Ezine peyniri sofralarınıza layık hale geliyor.

 

Ezine inek peyniri

Özellikle gıda sektöründe hijyenin ön koşul olduğunun bilincinde olan firmamızda bütün üretim sürecini titizlikle takip ettiğimiz, baştan sona hassasiyetle yürütülen bir çalışma söz konusudur. Sonucunda üretilen gerçek Ezine peynirinin rengi kırık beyaz, hatta hafif sarıya dönüktür. Üzerinde gözenekler olan orta sertlikte bir peynirdir. İçinde bulunan, yöreye ait doğal kaynaklarla beslenen hayvanlardan elde ettiğimiz özel sütler sebebiyle kendine özgü bir tadı ve kıvamı vardır. Bu sütlerin doğru oranlarda karıştırılması çok önemlidir. Tuzlu ekşi bir aromaya sahip olması da, gerçek Ezine peynirinin kendine has bir diğer özelliğidir.

 

Ezine inek peyniri ya da ezine keçi peyniri satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik, fiyatın ortalamanın altında olmamasıdır. Tüm bu şartları sağlamaya yönelik bir sürecin sonunda üretmiş olduğumuz Ezine peyniri, yiyenlerden tam not alacaktır.

 

ezine keçi peyniri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.