+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

Ezine Peyniri

Ezine peyniri, Çanakkale bölgesinde Kaz Dağları’nda beslenen hayvanların sütlerinden üretilmektedir. Bölge otlarının aromasının hayvanların sütüne geçmesi ile peynirin kendine has tadı ve kokusu ortaya çıkar. Ezine peynir çeşitleri arasında koyun, inek ve keçi Ezine peyniri bulunur. Tüm sütlerin kendine has kokusu, tadı ve rengi Ezine peynirine yansır. Ezine koyun peynirinin rengi sarımsıdır, İnek peyniri daha beyazdır ve en beyaz renge sahip olan keçi Ezine peyniridir. Ezine peynirinin benzersiz lezzeti, yıllardır aynı şekilde kendine has üretim sürecinden gelmektedir. Doğal yollarla üretilen Ezine peyniri bu nedenle hem lezzetli hem de çok sağlıklıdır.

Ezine Peyniri Nasıl Üretilir?

Yükseloğulları Ezine peyniri üretim sürecinde kendine özgü süre, miktar ve üretim tekniklerini uygulamaktadır. Üretim süreleri her bir kalıp peynir için aynen uygulanmakta ve bu sayede en iyi Ezine peyniri kalitesi sağlanmaktadır. Ezine peyniri üretim sürecinin önemli aşamalarından olan mayalanma ve salamurada bekletilme sürecinde kullanılan maya ve deniz tuzu miktarı peynirin tadını ve kalitesini belirler.

  • Öncelikle toplanan sütler pastörize edilir ve ardından mayalanır. Peynirin mayalanması için dana şirden kullanılır. Şirden dananın midesinden alınan bir enzimdir. Süt pastörizasyon işlemi sütün 65 derecede ısıtılmasıyla gerçekleşir.
  • Mayalanan peynirler 1 saat 45 dakika bekletildikten sonra kesilir ve ve kalıplanır. Bu işlemler sırasında mayalanmış peynirin fazla suyu çıkartılarak peynirin dokusu sıkılaştırılmaktadır.
  • Kesilme işleminden sonra salamura işlemi başlar. Ezine peyniri kalıpları deniz tuzunda 1 gün süreyle salamura edilir.
  • Salamura edilen peynirler tenekelerinde 6 ila 8 ay gibi bir süreyle bekleyerek olgunlaştıktan sonra sofralarınıza ulaşmak üzere yola çıkar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.