+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

En kaliteli peynir Ezine peyniri olarak kabul edildi

03 Ağustos 2018

En kaliteli peynir Ezine peyniri olarak kabul edildi

Peynir denince akla birçok çeşit gelir. Beyaz peynir, yağlı, tulum, kaşar, çökelek, çeçil, lor, yeni çeşitlerden biri de sürülebilen peynir, köy peyniri ve adını aslında yapıldığı yöreden almış olan Ezine peyniri. İçeriğinde çoğunlukla koyun sütü bulundurulan peynirin elde edilmesi için bidonlara basıldıktan sonra ki bekleme süresi oldukça önemlidir.

Yenilenebilir kıvama gelmesi için en az 8 ay salamura halinde serin bir yerde genellikle 1 ila 4 derecede beklemesi gereken ezine koyun peyniri hafif sert kıvamlı peynir sevenler için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Peynir, hafif gözenekli bir yapıya sahiptir. Bu peyniri diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliklerinden biri ise sütün belirli bir yöreden sağlanıyor olmasıdır. Kaz dağlarından etkilenen Ezine yöresi, natürel yapısını bozmamış hayvancılık üzerine kurulu bir bölgedir.

En İyi Ezine Peyniri Nasıl Anlaşılır?

İyi bir peyniri anlayabilmek için ilk olarak rengine bakabilirsiniz. Çünkü bu peynir bembeyaz değil hafif sarımsı olmaktadır. Doğal ve katkı içermeyen peynir, aslında yağlı sütün rengini taşır. Tattığınızda ise ağzınızda tuzlu ve koyunumsu bir tat bırakmalıdır. Salamura olduğu için tuz tadının gelmesi tazeliğini de gösterir. Tadı ağızda uzun süre kalır.

Peynirin Doğru Tüketimi Nasıldır?

Birçoğunun tuzlu bulduğu peynir salamura olduğu için sofraya konulmadan önce yıkanmalıdır. Hala tuzu geçmemiş ise yemekten bir kaç saat önce yeterli miktarda peynir suya yatırılabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. ahmet turan selamet dedi ki:

    ezine olan bu marka peyniri tatmadığımız için yorum yapamam ama çok güzel olduğunu duydum.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.