+90 (286) 618 12 13
Sosyal Medya Hesaplarımız

Avrupa’da İsmiyle Marka Olmayı Başaran Ezine Peyniri

Avrupa’da İsmiyle Marka Olmayı Başaran Ezine Peyniri

Çanakkale’ye bağlı Ezine ilçesinde üretilen tam yağlı peynire Ezine peyniri adı verilir. Coğrafi işarete sahip olan bu peynir, Avrupa ismiyle marka olmuş diğer peynir çeşitleri gibi belli bir bölgede üretilir. En önemli özelliği kuzey Ege’nin yoğun ve kaliteli oksijeniyle beslenen hayvanların sütünden üretilmesi olan bu peynir, yine tadını çevreye has aromatik ve bol yağlı otlardan alır. Mart-Temmuz ayları arasında alınan sütler ezine peyniri üretiminde kullanılır.

Ezine Peynirini Diğer Peynirlerden Ayıran Özellikler Nelerdir?

Tam yağlı olarak bilinen Ezine koyun peyniri sarıya dönen beyaz renktedir. Küçük ve az sayıda gözeneğe sahip olan çeşit, orta sertliktedir ve ağızda kremaya benzeyen kalıcı bir tat bırakır. Bölgede en yoğun üretimin yapıldığı yerler arasında; Ayvacık, Ezine, Bayramiç ve Çan ilçeleri sayılabilir. Tatlımsı, ekşi ve tuzlu özelliklerin mükemmel uyumuyla ortaya çıkan peynir, yumuşak ve orta sertlikte beğeniye sunulur.

En iyi ezine peyniri üretiminde kullanılan sakız, dağlıç ve tahirova cinsi koyunlardan elde edilen süt, karakeçi cinsi keçiden elde edilen sütle harmanlanır. En çok beğenilen ve ağızda tat bırakan peynir cinsi inek, koyun ve keçi sütünün karışımından elde edilendir. Üretim aşamasında diğer peynir çeşitlerine göre çok farklılık göstermeyen bu peynirin en önemli özelliği bekleme süresidir. 8 ila 12 ay arasında bekleme süresi olmayan peynirler Ezine peyniri olarak adlandırılamaz.

Ezine Peyniri Nasıl Tüketilmelidir?

Klasik beyaz peynirin kullanıldığı her tarifte ve sofrada makbul olan tür, özellikle ağzının tadını bilenler tarafından tercih edilir. Kavun ve karpuzun vazgeçilemez arkadaşı olarak görülen ezine peyniri, buzdolabında ağzı kapalı olarak son kullanma tarihine kadar tazeliğini muhafaza eder. Tenekeden çıkarılarak kullanılacak olan peynirin salamura tuzundan arındırılması için tüketilmeden önce yıkanması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.